11.2.10
Účinky insolvenčního řízení ve vztahu k dani z nabytí nemovitých věcí
Ing. Romana Nováková
Zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí (tzn. trojzdanění) byl ke dni 31. 12. 2013 zrušen s tím, že byl:
−v oblasti daně z převodu nemovitostí nahrazen zákonným opatřením Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí ve znění zákona č. 254/2016 Sb.,
−zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., bylo zákonem č. 386/2020 Sb. zrušeno, a s tím se změnily a zrušily i související právní předpisy a došlo ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí
−v oblasti zdanění hotovostních a bezhotovostních příjmů v rámci dědění a darování přesunut do zákona o daních z příjmů (ZDP); zvláštní daňové přiznání se k těmto jednotlivým příjmům již nevyhotovuje.
Zákon č. 386/2020 Sb.zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., byl vyhlášen dne ve Sbírce zákonů25.9.2020. Jeho účinností ke dni 26.9.2020 došlo ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinnosti pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později.
Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy nebude vztahovat na případy, kdy
- návrhy na vklad do katastru nemovitostí bude předložen 26.9.2020 a později,
- lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31.3.2020, přičemž platí, že k prodloužení ke lhůtám pro podání přiznání se v tomto případě nepřihlíží.
V případě, že daňový subjekt již daňovou povinnost uhradil, vzniká mu ze zákona tzv. vratitelný přeplatek. Tento přeplatek nebude správce daně automaticky vracet. Poplatník, který bude požadovat přeplatek vrátit, je povinen si u správce daně podat žádost o vrácení přeplatku podle § 155 DŘ. Podání je poplatník povinen provést v souladu s § 71 DŘ písemně nebo elektronicky. V případě písemného podání není nutno podpis poplatníka ověřit. Pro vrácení přeplatku je stanovena lhůta v délce 30-ti dnů. Přeplatek je vratitelný pouze v případě, pokud u stejného poplatníka správce daně neeviduje daňový nedoplatek. V opačném případě se tento přeplatek použije zcela nebo zčásti na úhradu příslušného daňového nedoplatku.
V případě, že poplatník podal daňové přiznání, ale dosud daňovou povinnost neuhradil, správce daně řízení v dané věci zastaví. O tom poplatníka písemně vyrozumí.
V případě, že poplatník dosud daňové přiznání nepodal a ani daňovou povinnost neuhradil, nemusí poplatník vůči správce daně činit žádné úkony.
Pokud lhůta pro podání daňového přiznání uplynula v únoru 2020 (resp. dne 2.3.2020 jako poslední den lhůty pro podání přiznání) a dříve, anebo vklad práva do katastru nemovitostí proběhl do konce listopadu 2019, mají poplatníci povinnosti platné dle zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., ve znění pozdějších předpisů a jejich daňová povinnost nezaniká.
Předmětem daně je úplatné nabytí vlastnického práva k nemovité věci nacházející se na území České republiky, která je pozemkem, stavbou nebo jednotkou, nebo jejich spoluvlastnický podíl, a to i nabytí na základě zajišťovacího převodu práva anebo na základě úplatného postoupení pohledávky zajištěné zajišťovacím převodem práva. Předmětem daně je i právo stavby, jímž zatížený pozemek se nachází na území České republiky. Zákonné opatření Senátu v § 3 považuje za nabytí vlastnického práva také vyčlenění nebo nabytí do svěřenského fondu a nabytí stavby, která se stane součástí pozemku a která byla samostatnou nemovitou věcí, součástí práva stavby nebo byla neoprávněně na tomto pozemku zřízena. Za nabytí vlastnického práva je považováno i prodloužení doby práva stavby.
Nahoru Osvobození od daně
Podle § 9 odst. 1 písm. a) zákonného opatření Senátu je od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozené nabytí vlastnického práva k nemovité věci při provádění reorganizace v rámci insolvenčního řízení v případě, že se jedná o vydání části dlužníkových aktiv věřitelům nebo o převod dlužníkových aktiv na nově založenou právnickou osobu, ve které mají věřitelé majetkovou účast. Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno nabytí vlastnického práva k nemovité věci, která je předmětem finančního…